WordPress Ücretsiz Yedekleme Eklentileri

WordPress yedekleme eklentileri sitenizin önemli bilgilerini korumanıza yardımcı olur. Genel olarak hosting firmaları düzenli sistem yedekleri almaktadır. Söz konusu yedekleme olduğunda sakın hosting işletmenize bel bağlamayın. Çünkü beklenmedik durumlar söz konusu olabilir, doğal afetlere hazır olmalısınız.

Her eklentinin yedekleme konusunda farklı işleyişi olduğunu bilmelisiniz. WordPress web sayfası hem bir veritabanını hem de web sunucusunda saklanan bir dizi dosyadan oluşur. Temanızı, eklentilerinizi ve dosya yüklemelerinizi içeren /wp-content klasörü ilk önceliğiniz olmalıdır. Bazı eklentiler hem veritabanını hem de dosyaları yedekler. Bazı eklentiler ise yalnızca veritabanı yada dosyalarınızı yedeklemek üzere dizayn edilmiştir. Sitenizin tüm verilerine erişebilmek için veritabanına ve /wp-content klasörüne tam erişim yetkisine sahip olmalısınız.

Şimdi gelelim eklentileri tanıtmaya;

Backup & Restore Dropbox

Backup & Restore Dropbox, eklentisi WordPress sitenizi bulut depolama hizmeti olan DropBox hesabınıza güvenle yedeklemek için kullanabilirsiniz. Sitenizde bir sorun oluşursa, yedeklemeyi direk olarak WordPress yönetim panelinden geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca yedeklerinizi kendi sunucunuz üstünde saklayabilirsiniz.

BackupGuard

WordPress sitenizin yedekleme, geri yükleme ve taşıma işlemlerini sorunsuzca yapabilirsiniz. Ayrıca kendi bilgisayarınızda saklamanız için yedek dosyanızı indirebilirsiniz. Profesyonel sürümü, yedekleme zamanlaması ve çeşitli bulut depolama hizmetlerine bağlamanıza imkan sağlıyor.

WP-DBManager

WordPress veritabanınızın yedeklerini düzenli şekilde zamanlayabilir ve e-postayla size gönderebilir. Ayrıca sunucunuz üstünde WordPress veritabanı yedeklerinizi arşivleyebilmektedir. Eklenti kullanım açısından bir hayli kolaydır. Ayrıca, otomatik veritabanı optimizasyonunu ve onarımı yapabilirsiniz.

WP Time Capsule

Her defasında tam yedekleme için zaman ve kaynak harcamak yerine, WP Time Capsule sadece değişen dosyaların yedeklemesini gerçekleştirir. Yedeklemeleri Dropbox, Amazon S3 ve Google Drive hesabınıza zamanlayarak yükleyebilirsiniz.

WPBackItUp

WPBackItUp, sitenizin yedeğini tek bir tıklama ile oluşturabiliyor. Eklenti, yedeklemeyi web sunucunuz içinde zip dosyası olarak saklayabilmekte. Hazırlanmış olan yedekleri e-posta ile size bildirebilmektedir.

UpdraftPlus

UpdraftPlus, WordPress yedekleme işlemi için kullanabileceğiniz en kuvvetli eklentilerden birisidir. Eklenti, size yedek almak istediğiniz dosyaları seçmenize izin verir. Yedek alma işlemini zamanlayabilir ve ayrıca bilinen tüm bulut depolama sistemlerine yükleme işlemini sorunsuzca yapabilir. Ayrıca gelişmiş site taşıma fonksiyonu sayesinde sitenizi istediğiniz sunucuya sorunsuzca aktarabilirsiniz.

WP Database Backup

Sitenizin veritabanını bulut depolama, e-posta veya FTP üzerine yedekleyebilmektedir. Zamanlama özelliği sayesinde, belirli aralıklarla yedek alma işlemini yapabilirsiniz. Veritabanı yedeklemesi için özelleştirme yapabilirsiniz, istemediğiniz tabloları yedek içine dahil etmez.

BackWPup

Siteniz için yedeklemeleri zamanlayabilir ve bulut depolama sistemlerinde saklayabilirsiniz. Yedeklemeler zip, tar, tar.Gz veya tar.Bz2 formatlarında sıkıştırılabilir. BackWPup ayrıca veritabanınızı kontrol eder, onarır ve optimize eder.

BackUpWordPress

WordPress paylaşımlı hosting kullanan siteler için özellikle öneri ettiğimiz bir eklentidir. Özel bir kurulum gerektirmez. Diğer WordPress yedekleme eklentileri, gibi pek çok özelliği kendi bünyesinde barındırması nedeniyle yeni başlayanlar için ideal bir seçimdir.

WordPress siteniz veritabanı çökmesi, tema bozulması, eklenti uyumsuzluğu veya hosting firması kaynaklı sorunlarda dahil olmak üzere, pek çok nedenden ötürü çökebilir. Ancak işleri şansa bırakmanız gerekmiyor. Her ihtiyacı karşılayan bedava dağıtılan WordPress yedekleme eklentileri bulunmaktadır. En iyi değil senaryoda, kıymetli verilerinizi almış olduğunuz en yakın tarihli yedekten kolayca geri dönebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir