WordPress SSL Kurulumu

Güvenli giriş anlamına gelen SSL ve WordPress SSL kurulumu nasıl olur bunlardan kısaca bahsedeceğiz. Etkin olarak bir web siteniz var ve burada WordPress SSL’den faydalanıyorsanız; bazı sorunlar ile karşılaşmanız mümkündür. Bu sorunlar genel olarak SSL sertifikasının kurulumundan sonra ortaya çıkmaktadır. Sorun yaşanırken bazı belirtiler görülür. Bu belirtiler arasında en sık rastlanılanları; yeşil barın gözükmemesi, güvenli kilit özelliğinin etkin olmamasıdır. Bu sorunlar ile karşılaşmanın genellikle temel nedeni; SSL sertifikasının güncel halde bulunmamasıdır. Bunlar da doğal olarak yazılımsal bir sorun olarak görülür.

SSL sertifikası; web siteleri ve internet tarayıcıları arasında güvenli bir köprü görevi görür. Alıcılar ve sunucular arasında meydana gelen veri akışları şifrelenerek korunur. SSL sertifikaları özellikle alışveriş sitelerinde bulunur. WordPress SSL kurulumu sayesinde kişinin kimlik bilgilerinin, adres bilgilerinin ya da numara bilgilerinin üçüncü tarafların eline geçmesi önlenmiş olunur. İnternette online alışveriş yaparken SSL sertifikasının bulunup bulunmadığını gözetmeniz sizin yararınıza olacaktır. SSL güvencesinin olup olmadığını; arama çubuğundaki yeşil kilit ibaresinden anlayabilirsiniz.

WordPress SSL Kurulumu Aşamaları

WordPress SSL kurulumu aşamaları nedir, kolay mıdır biraz da bunlarda bahsedeceğiz. WordPress SSL kurulumu için öncelikle WordPress yönetim panelinize kullanıcı adınızla giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra yönetim ekranında eklentiler bölümünden yeni ekle seçeneğini seçmeniz gerekecek.

İkinci adım ise; arama kısmına Really Simple SSL yazmanız olacaktır. Yazdıktan sonra ilk çıkan sonucun sağındaki hemen yükle butonuna tıklamalısınız. Söz konusu eklentiyi aktif hale getirdikten sonra yapacağınız bir diğer şey ise; SSL Sertifikasını Etkinleştir seçeneğini seçmek olacaktır. Bu son adımı da yaptıktan sonra web sitesinin alt yapısında bulunan tüm HTTP uzantıları; HTTPS haline dönüşecektir.

Kurulumdan sonra bazı sorun bildiren uyarılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata genellikle “olası sertifika sorunları tespit edildi” şeklinde olmaktadır. Eğer bu sorunla karşılaşırsanız yapmanız gereken şey; sorunu bildirmek olacaktır. Gerekli bildiriyi yaptıktan sonra; hosting paketinizde bulunan uyarı yok olacaktır. Hata gelen ekranın yerini yeşil bildirim ekranı alacaktır. Bu ekrana gelen yeşil butonu aktifleştirdiğiniz taktirde; SSL sertifikanızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir