WordPress Site Yedeği Almak

Site yedeği almak bilinmesi gereken önemli konulardan biridir. Çünkü ileride bir gün hosting firmanızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için bu konuyu mutlaka bilmeniz gerekir.

WordPress’in kendi admin menüsünde içe aktar/dışa aktar bölümü vardır ama buradan yedek almak pek sağlıklı sonuç vermez. Çünkü aldığınız yedekler sadece yazılar, yorumlar, kategoriler ve etiketlerdir. Sitenizde bulunan görselleri buradan yedekleyemezsiniz.

Benim anlatacağım yöntemde sitenizi tamamen birebir aynısını hatasız yedekleyebilirsiniz.

FTP’den Full Yedek Alma

Hosting firmanızın size vermiş olduğu ftp bilgilerini kullanarak FileZilla adlı program yardımıyla yedek alabilirsiniz. Sitenizin bulunduğu dizine girdikten sonra (genellikle public_html klasöründe olur.) orada bulunan klasörleri ve dosyaları komple bilgisayarınızın diskine kopyalayın.

MySQL Veritabanının Yedeklenmesi

phpMyAdmin’e giriş yapıp yedeklemek istediğiniz veritabanını seçtikten sonra dışarı aktar diyin. Böylece sitedeki tüm verilerin yedeğini almış olursunuz.

Yedeklerin Geri Yüklenmesi

Yeni aldığınız hosting firmasının verdiği panel bilgileriyle sisteme giriş yaptıktan sonra yedeğini kolayca yükleyebilirsiniz. Aynen eski hostinginizde olduğu gibi yeni ftp hesap bilgilerinizle FileZilla programı yardımıyla sunucuya bağladıktan sonra dosyaları aktarabilirsiniz.

Site yedekleri genelde public_html klasörüne yüklenir. Ama bu alanadınız.com ismindeki klasör de olabilir. Bilgisayarınızın diskinde bulunan yedek dosya ve klasörleri komple bu klasörün içine atın. Daha sonra hosting panelinizden MySQL veritabanı ve kullanıcı oluşturup tüm yetkileri seçip onaylayın.

Ardından panelinizden phpMyAdmin bölümüne giderek oluşturduğunuz veritabanını seçip içe aktar diyin. Sonra önceden indirmiş olduğunuz veritabanı yedeğinizi yükleyin.

Uyarı: config.php dosyasını Notepad++ yardımıyla açıp düzenleyin. Yeni veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifreyi girip kaydedip FileZilla yardımıyla sunucuya yükleyin.

Bu yukarıda yazdıklarımın haricinde birçok yedekleme yöntemi vardır. WordPress eklentisi kullanarak yedekleme, cPanel’den yedekleme ve Softaculous kullanarak yedekleme gibi.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.