WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma Neden Gereklidir?

WordPress Site Taşıma neden gereklidir, WordPress’i ilk defa kullanan kişiler sitelerini oluştururken düşük özelliklere sahip hosting hizmetlerini seçmektedirler. Fakat siteleri büyüdükçe ve daha çok ziyaretçi aldıkça bu sitelerin trafiği büyür ve farklı bir hosting arayışı içine girerler. WordPress sitenizi taşımanız için ya da geliştirmeniz için yerel sunucudan sitenizin çevrim içi olması için daha farklı ve canlı bir sunucuya geçmeniz gerekir. Eğer bir web site kullanıcı ya da geliştirici iseniz, WordPress sitesinin müşterilerinizin ya da ziyaretçilerinizin sunucusuna taşımanız gereken bir konudur. Sitenizi daima elle taşıyabilir ve bazı ağ yapılandırmaları ile bir çok sorun yaşayabilirsiniz.

Duplicator, internetteki en popüler WordPress site taşıma kaynaklarından en önemlisidir. Bu eklenti WordPress web sitesini başka bir hostinge taşır. WordPRess site taşıma süreci basit, güvenli ve çok hızlıdır. Üstelik ücretsiz versiyonu oldukça yeterlidir. Bu WordPress site taşıma eklentisi basit olmasının yanı sıra dosyaları çıkarır ve içe aktarma seçenekleri de beraberinde sunar. Verilere eklentiler, temalar, resimler, yorumlar, ve bilgilerde dahildir. All in One WP Migration’ın en iyi özelliklerinden biri ise ”bypass” yaparak yeni hosta taşınan dosyaların ebat ve boyutlarını ayarlayabilmektedir. Bu özellik hosting kullanıcıları için çok kullanışlı ve kolay bir uygulamadır.

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır, öncelikle kaynak sitenizdeki WordPress veri tabanını dışarı aktarın ve tek bir dosya haline getirin. Bunun için Web sunucunuzun Phpmyadmin uygulamasına girerek veri tabanına tıklayarak dosyanızı dışarı aktarın.

Hedef siteniz bir web sunucusuysa cPanel’e erişin ve bu şekilde veri tabanını oluşturun. Veri tabanını yönetme yetkisine sahip bir kullanıcı belirleyin. Daha sonra ise kullanıcıyı az önce oluşturduğunuz veri tabanına bütün haklara sahip olacak bir şekilde atamanızı yaparak tanımlayın.

Hedef siteniz bir yerel sunucusuysa eğer phphMyAdmin uygulamasına girerek boş bir veri tabanı oluşturun. Otomatik olarak root kullanıcısı bu veri tabanının yönetiyor olabilmesi lazımdır. Sonra oluşturduğunuz veri tabanını içe aktarın ve Gözat sekmesine tıkladıktan sonra veri tabanını yükleyerek oluşturun. WordPress taşıma yapacağınız hedef oluşturulduktan sonra dosya yöneticisinden sitenizin bulunduğu klasöre girip site yedeğinizde ki klasörleri ve dosyaları hedefe aktarın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir