WordPress LiteSpeed Cache Ayarları

LiteSpeed Cache Eklentisinin gelişmiş önbellek yönetimi sayesinde sitenizi eskisinden hızlı hale getirebilirsiniz. LiteSpeed tarafından geliştirilen bu eklenti popüler olan birçok cache eklentisini geride bırakmıştır.

Kendi içerisinde barındırdığı resim optimizasyon özelliği sayesinde yüklediğiniz resimleri %80 oranında küçültebilir. Birçok resim formatına izin veren bu özellik sayesinde, başka bir eklenti daha yüklemenize gerek kalmayacaktır.

Aslında LiteSpeed Cache’nin ayarları her temaya göre farklılık gösterse de belli başlı genel ayarlamaları göstermeye çalışacağız.

Önerilen Ayarlar

  • LiteSpeed Cache kurulumundan sonra sol menüden “LiteSpeed Cache > Settings” kısmına giriş yapınız.
  • LiteSpeed Cache ayar sayfasından sağ tarafta bulunan “Show Advanced Options” butonuna tıklayınız.

Optimize

  • Resimde görüldüğü gibi “Optimize” sekmesine tıklayınız. Ardından açılan sayfada resimde de belirtildiği gibi ayarları yaptıktan sonra “Save Changes” butonu ile ayarları kaydediniz.

Tuning

  • Resimde görüldüğü gibi “Tuning” sekmesine tıklayınız. Ardından açılan sayfada resimde belirtildiği gibi ayarları yaptıktan sonra “Save Changes” butonu ile ayarları kaydediniz.

Bundan sonraki alanlarda daha başka ayarlamalar yapmanıza gerek yoktur. LiteSpeed Cache’nin varsayılan ayarlarının kalması daha sağlıklı olacaktır.

Resim optimizasyon özelliğine gelecek olursak; diyelim ki sitenize çözünürlüğü yüksek HQ resimler yüklüyorsunuz. Bu resimler hem sunucunuzda çok yer kaplayacak, hemde sisteminizi yavaşlatacaktır. Bu yüzden resim optimizasyon özelliğini de kullanmanızı öneririz.

LiteSpeed Cache Resim Optimizasyonu

  • Sol menüde bulunan “LiteSpeed Cache” kategorisinde açılan “Image Optimization” alt sekmesine tıklayınız.
  • Açılan “Image Optimization” sayfasında eğer kurulu değil ise “Initialize Optimization” butonuna tıklayınız ve kurulumu yapınız.
  • Kurulum bittikten sonra, ilk olarak “100” Kredi tanımlanacaktır. 1 Kredi, 1 görsele eşittir. “Send Optimization Request” butonuna tıkladıktan sonra resim optimizasyon işlemleri başlamış olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir