WordPress Kullanarak Ücretsiz Site Kurma

Günümüzde internet sitesi olmadan ilerleyebilmek hiç kolay değil. aradığımız neredeyse her şeye elimizin altındaki internet sayesinde ulaşıyoruz. İnternetten alışveriş yapıyoruz, yemek siparişi veriyoruz, sosyalleşiyoruz ve daha birçok şeyi onun sayesinde yapıyoruz.

Eğer sizde bu şeyleri başka sitelerin kurallarına takılmadan kendiniz yapmak istiyorsanız bir internet sitesi açmalısınız.

Sandığınızın aksine internet sitesi açmak çok maliyetli değildir. ücretsiz olarak açık kaynak kodlu olarak dağıtılan WordPress altyapısıyla mükemmel siteler açabilirsiniz.

Site açmak için neler gerekli?

Bir internet sitesi açmak için temel gerekli olan 2 şey vardır, bunlar; domain ve hosting.

Domain: Bir internet sitesinin adresidir diyebiliriz. facebook.com gibi.

Hosting: Bir internet sitesini çalıştıran dosyaların bulunacağı alan diyebiliriz.

Şimdi domain ve hostingi aldıktan sonra hosting panelinden IP adresini öğrenip bunu domain panelinde 2 adet A kaydı oluşturup bu IP adresini girmek olacaktır. diyelim ki IP adresiniz 1.1.1.1 olsun bunu domain panelde şu şekilde girmelisiniz.

A: siteadi.com 1.1.1.1

A: www.siteadi.com 1.1.1.1

Domainin hostinge yönlenmesi bazen birkaç saat sürebilir.

Daha sonra hosting panelden Softaculous script yükleyicisini kullanarak WordPress’i kolayca kurabilirsiniz. Eğer hosting panelinizde bu yazılım yoksa dosya yöneticisi yazan linke tıklayıp manuel olarak da yükleyebilirsiniz. Manuel yüklemek için önce wordpress.org sitesine gidip son sürümü indirmeniz gerekmektedir.

Tema seçimi ve ilk blog yazısını girme

WordPress’i kurduktan sonra panelden ücretsiz temalardan birini seçebilirsiniz. İlk etapta ücretsiz temalardan başlamanızı tavsiye ederim. Sistemle haşır neşir olduktan sonra ücretli tema satın alabilirsiniz. ama bence ücretsiz birçok tema var ve muhakkak hoşunuza giden bir tane olacaktır.

Tema seçiminden sonra gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra ilk yazınızı yazabilirsiniz. Panelden yazılar bölümünden yeni yazı diyerek ilk blog paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Niçin WordPress?

  • Dünya üzerinde bulunan sitelerin %50’si WordPress altyapısını kullanmaktadır.
  • WordPress kurma işlemi teknik bilgi ve kodlama bilgisi gerektirmez.
  • Ücretsiz olması ve güncellemelerle ortaya çıkan sorunların hemen giderilmesi.

Eğer sizde bir web sitesi kurmak istiyorsanız size uygun hosting paketlerimizden birini satın almakla başlayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz teknik elemanlarımız kurulum aşamasında size yardımcı olabilirler.

Size uygun hosting paketleri için lütfen linke tıklayın>> Hosting

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir