Wordfence Security WordPress Eklentisi

Wordfence, web sitenizi, bilgisayar korsanlığı, kötü amaçlı yazılım, DDOS ve otomatik şifre deneme saldırıları gibi güvenlik tehditlerine karşı korumanıza yardımcı olan bir WordPress güvenlik eklentisidir.

Web sitenize gelen tüm trafiği filtreleyen ve şüpheli istekleri engelleyen güvenlik duvarı sayesinde sitenizi koruma işlemini yapan eklenti aktif olarak 2 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

Tüm WordPress çekirdek dosyalarınızı, temalarınızı, eklentilerinizi tarar ve değişiklikleri ve şüpheli kodları klasörleri yükleyen bir zararlı yazılım varsa silme yada düzelme işlemi yapar. Bu eklenti sayesinde saldırıya uğramış bir WordPress sitesini temizlemenize yardımcı olur.

WordPress’de Wordfence Kurulumu ve Temel Ayarları

Yapmanız gerekli olan ilk şey, Wordfence Security eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Etkinleştirme işleminden sonra WordPress’in yönetici çubuğuna Wordfence etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Üzerine tıklayarak, eklentinin gösterge tablosuna erişebilirsiniz.

Bu sayfada eklentinin web sitenizdeki güvenlik ayarlarına genel bir bakış sunulmaktadır. Güvenlik bildirimlerini ve son IP engelleme, başarısız oturum açma denemeleri, engellenen toplam saldırılar gibi istatistikleri de göreceksiniz.

Wordfence’i Kullanarak WordPress Sitenizi Tarama

Sitenizi zararlı yazılım ve kod parçalarına karşı taramak için Wordfence » Scan sayfasına geliniz. Sonrasında açılan tarama sayfasında “Start a Wordfence Scan” butonuna basarak tarama işleminin bitmesini bekleyin.

Taramanın ilerleme durumunu tarama sayfasındaki sarı kutu içinde görebilirsiniz. Bu bilgilerin çoğu teknik veriler olacak. Bununla beraber, teknik şeyler hakkında endişelenmeniz gerekmez. Bırakın Wordfence işini yapsın. Tarama bittikten sonra, Wordfence size sonuçları gösterecektir.

Wordfence Firewall Ayarları

Wordfence, yazılımsal web sayfası güvenlik duvarı ile beraber gelir. Bu, PHP tabanlı bir uygulama üzerinden çalışmakta olan güvenlik duvarıdır.

Wordfence güvenlik duvarı iki ayrı koruma düzeyi sunar. Varsayılan olarak etkinleştirilen temel seviye Wordfence güvenlik duvarının bir WordPress eklentisi olarak çalışmasına izin verir.

İkinci koruma seviyesine genişletilmiş koruma adı verilir. Wordfence’in WordPress çekirdeği, eklentiler ve temalardan önce çalışmasına izin verir. Bu, daha gelişmiş güvenlik tehditlerine karşı çok daha iyi bir koruma sunar.

Wordfence Kullanarak Şüpheli Etkinliği İzleme ve Engelleme

Wordfence kendi bünyesinde canlı olarak trafik hareketlerini izlemenize olanak sağlamaktadır. Wordfence » Live Traffic sayfası üzerinden bu panele ulaşabilirsiniz. Burada, internet sitenizde gezinen kişi ve botların IP listesini görebilirsiniz.

Bu sayfada tek tek IP’leri ve hatta tüm ağları engelleyebilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.