WhatsApp Alternatifi Telegram Uygulaması

Günümüzde haberleşme ve sohbet amacıyla kullanılmakta olan sayısız sohbet uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalardan birkaçı oldukça popüler ve çok sayıda aktif kullanıcıya sahip. Bu popüler uygulamalardan biri WhatsApp, hemen hemen her 10 telefon kullanıcısından 8’i servis sağlayıcıları üzerinden mesajlaşmak yerine tamamen internet üzerinden çalışan anlık mesajlaşma uygulamasını kullanıyor. Her geçen sene büyümeye devam eden bu uygulama Facebook tarafından 2014 yılında 19 milyar dolara satın alındı. Bir diğer popüler mesajlaşma uygulaması ise Telegram’dır.

Telegram, WhatsApp’ın piyasaya sürülmesinden 4 yıl sonra kurulan bir diğer anlık mesajlaşma hizmetidir. İstatistikler incelendiğinde fark edilen şudur ki Telegram ve WhatsApp arasında var olan benzerliktir. Bu benzerlik sayesinde Telegram uygulaması WhatsApp uygulamasına alternatif olarak gösterilmektedir. Ancak özgünlükten yoksun olduğu noktalarda, Telegram daha fazla özellik sunarak bu durumu telafi etmektedir ve iş modelleri birbirinden çok farklı uygulamalardır.

WhatsApp VS Telegram

WhatsApp öncelikle Android, iOS ve KaiOS çalıştıran cihazlarda mobil uygulama olarak kullanılabilir. Ayrıca, WhatsApp’ın mobil uygulaması aracılığıyla kimlik doğrulaması yaptığınız sürece herhangi bir tarayıcı üzerinden WhatsApp’a giriş yapmayı da desteklemektedir. Telegram, Android, iOS, Windows Phone, Windows NT, macOS ve Linux için istemci uygulamalarıyla çeşitli platformlarda kullanılabilir. Bu mümkündür çünkü Telegram tüm verileri bulutta depolar. Başka bir cihazda oturum açarken veri geçişi olmadığından, platformlar arasında daha kolay kullanım sağlar. Telegram Boyutu 1.5 GB’a kadar olan dosyaların paylaşılmasını sağlar fakat bu boyut henüz WhatsApp için çok çok fazladır. Telegram’ın paylaşabileceğiniz dosya biçimi türüyle ilgili herhangi bir kısıtlaması yoktur. Ayrıca, verileri sıkıştırılmamış biçimde gönderme seçeneği de sunar. Bu, özellikle görüntüleri paylaşmak söz konusu olduğunda harika. Sıkıştırılmamış görüntüler, sıkıştırma nedeniyle meydana gelen ayrıntı kaybı olmadan paylaşılabilir.

Telegram, sahip olduğunuz herhangi bir numarayla anonim hesaplar oluşturulmasına izin verir. Bu, yalnızca hesabınızın doğrulanması için geçerli bir numaraya sahip olmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Telegram ayrıca “Gizli sohbetlerini” güvenceye almak için özel bir veri protokolü sunar. Gizli sohbet, uçtan uca şifreleme kullanır, verileri alıcının cihazlarında yerel olarak depolar, kendini yok eden mesajlara izin verir. Kıyaslama yaptığında, Telegram bir çok açıdan WhatsApp uygulamasına göre daha iyi bir profil çizmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir