Tanmay Bakshi, IBM’in En Genç Programcısı Olan 12 Yaşındaki Bir Dahi

Dünyanın en zeki çocuklarından biri olan Hint kökenli Tanmay Bakshi, akranlarından biraz farklı özelliklere sahip. Çünkü akranları gibi bilgisayar oyunları oynamak yerine IBM ile yapay zekâ üzerinde çalışan programcılardan biri olma konumunda.

Bakshi’nin bilgisayar programlarına olan sevgisi, 5 yaşında oyunlarla başladı. Daha sonra bilgisayar ekranında olanların nasıl gerçekleştiğini merak etmesi onu yazılıma yönlendirdi. Bakshi’nin bu ilgisini ilk keşfeden ve ona yardım eden babasıydı. İlk olarak Foxro, Bash ve Visual Basic gibi bilgisayar programla ve yazılım dillerini öğrendi.

İlk büyük başarısını 8 yaşında gerçekleştirdi. 9 yaşındayken, çocuklara çarpım tablolarını öğrenmelerine yardımcı olan TTables adlı bir iOS programı oluşturdu. 12 yaşında Bakshi, IBM Watson’daki en genç programcı oldu ve hatta yapılan bir programda önemli bir hata bile keşfetti.

Bakshi bu küçük yaşına rağmen hem yazar hem de yazılım konusunda adeta bir öğretmendir. Basit iOS uygulamaları geliştirmek için bir programlama dili olan Hello Swift’in kullanımına ait dersleri içeren bir kitap yazan Bahshi ayrıca ikinci kitabını yazmaya hazırlanıyor.

Ayrıca bir YouTube kanalı da var. Kanalda programlama, algoritmalar, bilgisayarlar, matematik, bilim ve IBM Watson ile ilgili teknolojiyi öğretmeyi hedeflemektedir. Şimdilik 250 bin aboneye sahip.

Bir röportajda Bakshi öğretmeye ilgisini dile getirdi: Bildiklerimi paylaşmayı seviyorum, teknoloji sever insanlar bilgi eksikliği sorunu yaşıyor ve bu nedenle bende onlara yardımcı olmak için bildiklerimi YouTube kanalımda ve yazdığım kitaplarda paylaşmak istiyorum.

Akranları gibi sokakta oynamak için vakti olmayan Bakshi, 2,5 yıldır evde programlama üzerine çalışıyor. Kodlama yapmadığı zamanlarda YouTube videoları çekiyor veya programlama şirketlerinin seminerlerinde konuşmacı olarak yer alıyor.

Son olarak, Bakshi’nin genç programcılar için bazı önerileri olmuştur:

“Programlama konusunda hedefleriniz olmasını istiyorsanız bu işe erken yaşta başlayın, en kolay yollarla başlayın, programları kurcalayın. Hatalarınızdan korkmanız ve pes etmeniz gerekmiyor çünkü hataları işi bıraksanız da bırakmasanız da, her zaman yaparsanız, ancak programlamada hatalar sayesinde doğruları öğrenerek daha iyi bir yer elde edersiniz.”

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir