Sosyal Medyanın Giderek Artan Zararları

Sosyal medya olmadan hayatınızı hayal edemiyorsanız, muhtemelen sosyal ağ sitelerinin insanlar üzerindeki gücünün kurbanı oldunuz ve bazı olumsuz etkilerini de deneyimlediniz.

Ne yazık ki, sosyal medyanın zararları çoğumuz için fazlasıyla gerçek bir noktadadır. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki giderek artan zararlarına hadi gelin hep birlikte bakalım.

Bu konuya inanmıyor musunuz? Sosyal medyanın olumsuz etkilerinin listesi için lütfen yazımızı okumaya devam edin. Bunlardan herhangi birini kendi hayatınızın sorunları olarak kabul ederseniz, kullanımınızı azaltmanın ve hatta sosyal medyayı kullanmayı tamamen bırakmanın zamanı gelmiş olabilir.

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri

Sosyal medya, aşağıdaki gibi olumsuz noktaları teşvik edebilir:

⦁ Depresyon ve Anksiyete
İnsanın zihinsel olarak sağlıklı olması için yüz yüze temasa ihtiyacı vardır. Hiçbir şey stresi azaltamaz ve ruh halinizi, sizi önemseyen biriyle göz göze temastan daha hızlı veya daha etkili bir şekilde iyileştiremez. Sosyal medya etkileşimine yüz yüze ilişkilerden daha çok öncelik verirseniz, anksiyete ve depresyon gibi duygu-durum bozukluklarını geliştirme veya şiddetlendirme riskini o kadar arttırırsınız.

⦁ Siber Zorbalık
Gençlerin yaklaşık yüzde 10’u sosyal medyada zorbalığa uğradığını bildiriyor ve diğer birçok kullanıcı saldırgan yorumlara maruz kalıyor. Twitter gibi sosyal medya platformları, kalıcı duygusal izler bırakabilecek incitici söylentileri, yalanları ve tacizi yaymak için etkin noktalar olabilir.

⦁ FOMO (Kaybetme Korkusu)
FOMO, sosyal medyadan çok daha uzun süredir piyasada olsa da, Facebook ve Instagram gibi siteler, başkalarının sizden daha çok eğlendiği veya daha iyi hayatlar yaşadığı duygusunu şiddetlendiriyor gibi görünüyor. Bazı şeyleri kaçırdığınız fikri, benlik saygınızı etkileyebilir, endişeyi arttırabilir ve daha da fazla sosyal medya kullanımını tetikleyebilir. FOMO, sizi güncellemeleri kontrol etmek için birkaç dakikada bir telefonunuzu almaya zorlayabilir veya her bir uyarıya zorunlu olarak yanıt vermenizi sağlayabilir.

⦁ Gerçekçi Olmayan Beklentiler
Çoğu insanın muhtemelen şimdiye kadar bildiği gibi, sosyal medya zihnimizde gerçekçi olmayan yaşam beklentileri ve arkadaşlıklar oluşturuyor.
Birçok sosyal medya sitesinde ciddi bir çevrimiçi özgünlük eksikliği vardır. İnsanlar Snapchat’i heyecan verici maceralarını paylaşmak, Facebook’ta sevdiklerini paylaşmak ve Instagram sayfalarını yoğun şekilde sahnelenen fotoğraflarla doldurmak için kullanıyor.

Ama gerçekte, tüm bunların bir saçmalık olup olmadığını bilmenin hiçbir yolu yoktur. Yüzeyde harika gibi görünse de, bu kişi için büyük bir sorun olabilir. Bu karmaşanın basit bir yolu, herkesin sosyal medyada yalan söylemeyi bırakmasıdır. Ancak, gerçek olmamaktan milyonlar kazanan Instagram influencer’ları ve YouTuber’lar çağında, bu yakın zamanda muhtelemen gerçekleşmeyecektir.

⦁ Genel Bağımlılık
Sosyal medya sigara ve alkolden daha çok bağımlılık yapabilir. Pek çok insan için, düşünmeden her zaman kontrol etmelerine yol açan güçlü bir çelişkiye sahiptir.

Sosyal ağlara bağımlı olup olmadığınızdan emin değilseniz, herhangi bir sosyal medya hesabına bakmadan geçirdiğiniz en son günü hatırlamaya çalışın. Biri sizi takip etmeyi bırakırsa reddedilmiş hissediyor musunuz? Ve en sevdiğiniz sosyal ağlar yarın tamamen ortadan kalkarsa, kendinizi boş ve depresif hisseder miydiniz?

Günün sonunda, sosyal medya siteleri sizi olabildiğince uzun süre vakit harcatmaya devam etmek ister, böylece size çok sayıda reklam gösterebilir ve daha fazla para kazanabilirler. Dikkat ekonomisi nedeniyle, bu sitelerin mümkün olduğu kadar uzun süre gözünüze ihtiyacı vardır.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır?

Her şeyde olduğu gibi, sosyal medyanın da iyi ve kötü yönleri vardır. Sosyal medyanın birçokları için olumsuz etkilerinden bazılarını tartıştık, ancak sosyal medyanın kişisel olarak zararı olup olmadığına karar vermesi gereken kişi sizsinizdir.

Sosyal medyanın hayatınız üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu fark ederseniz, bırakın. Bununla birlikte, kalmaya karar verirseniz, hobinizi sağlıklı bir şekilde sürdürmek için sosyal medyada daha az zaman harcamak için bazı hobiler değinin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir