Neden İnsanlar Video İzlemeyi Okumaya Tercih Ediyorlar?

Filmler ve videolar büyük iş demektir. Popüler, geniş kapsamlı ve şans eseri eğlencelidirler. Film endüstrisi bizi eğlendirmekten çok daha fazlasını yapıyor – kolektif bilincimizi şekillendirmede aktif bir rol oynuyor. Elbette bu her zaman böyle değildi; yazılı kelime bir zamanlar kamuoyunu etkilemenin başlıca yolu olarak güce hüküm sürdü. Bununla birlikte, sinema filmleri, bilgiyi yaymanın ve izleyicileri eğitmenin birincil şekli haline geliyor. Bu fenomen, kitapların üstünlüğünün beraberinde gelen ölümüne rağmen muazzam bir nimettir: Toplumu etkili bir şekilde eğitme ve ortak kültürümüze katkıda bulunma potansiyeli sunar.

Filmler ve videolar, birçok açıdan, fikirleri yaymanın ve halkı eğitmenin birincil yolu olarak yazılı eserleri gasp ediyor. Filmler sadece eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda eğitici de bir rol oynarlar. Toplumu eğitmek, bilginin hangi yolla aktarıldığına bakılmaksızın her zaman toplum için bir faydadır.

Filmlerin etkinliği ve etkisi, en azından kısmen doğasında bulunan yapısından kaynaklanıyor olabilir. Metinsel olmaktan ziyade görsel bir uyarıcı olarak, içeriği bir kitaptan çok daha hızlı sergiliyorlar. Öyleyse filmler, geniş bir izleyiciye ulaşmak ve onları bilgilendirmek için daha iyi vektörlerdir. Dahası, filmin somut imgeleri, okunması için gerekli olan hayali görüntülerden çok daha sonra hatırlanması daha kolaydır. Bize söylendiğine göre bir resim 1000 kelimeye bedeldir ve çoğu film saniyede en az 24 kare hızında oynar.

Bir film ya da video, sadece daha fazla içerik sergileme yeteneği nedeniyle niteliksel olarak bir edebiyat parçasından daha iyidir. Daha ziyade bu özellik, kitaplardan çok video izlemeyi tercih etme ve öğrenme eğiliminizi açıklayabilir. Bir film izlemek, bir kitap okumaktan doğal olarak daha pasif bir deneyimdir. Yine de içeriği, orantılı uzunluktaki bir kitaptan çok daha kolay tüketilebilir bir şekilde verir. Filmler ve videolar, karşılaştırılabilir yazılı eserlerden daha somut, görsel ve derli topludur ve bu nedenle hatırlanması daha kolaydır. Kitaplara göre filmlerin ve videoların popülaritesinden yakınmak, topluma sundukları potansiyel faydayı görmezden gelmektir.

Çok sayıda çalışma, çoğu insanın görsel öğrenenler olduğunu doğrulamaktadır ve bu dijital teknolojiye güvenme döneminde, bunun değişmesi mantıksız olacaktır. Dolayısıyla, YouTube işlevleri derhal durdurma kararı verse bile, insanlar yine de videoları, filmleri ve TV şovlarını izlemeye veya bunları bir öğretme-öğrenme aracı olarak kullanmaya devam edecektir.

İnsanların Kitap Yerine Video İzlemeyi Tercih Etmesinin Nedenleri

Bir film / video izlemek, okumaya kıyasla doğası gereği daha pasif bir deneyim olduğundan, birçok kişinin bir kitap okumak yerine film veya video izlemeyi tercih etmesinin nedeni budur. Ancak daha pasif olmasına rağmen, eşit uzunlukta olan bir kitaba göre içeriği daha kolay ve tüketilebilir bir şekilde iletir.

Aşağıda, birçok kişinin yazılı eserler yerine görsel medyayı tercih etmesinin birkaç nedeni daha vardır:

⦁ Zaman
Birçoğunun çok yoğun ve telaşlı bir programı ve rutini olduğundan, bir kitabı okumak için çok az zamanları olur, ancak aynı zamanda bitirirler. Bu nedenle, programlayabildikleri ve kesinlikle bitirebilecekleri için bir filmi izlemeyi daha pratik bulurlar.

⦁ Daha Çekici
Kitap okumak, tek başınıza yapabileceğiniz bir faaliyettir. Öte yandan, bir filmi izlediğinizde, deneyim hem harika hem de farklıdır. Ailenizle, arkadaşlarınızla veya sevgilinizle bir film günü düzenleyebilir, kendiniz ve çevrenizdekilerin izlerken tadını çıkarması için mükemmel yemekler pişirebilir veya sipariş edebilirsiniz.

⦁ Hayal Gücü Üzerindeki İzolasyon
Bir kitap okumak hayal gücünüzü açsa da, herkes zihinlerini kullanarak kitapta anlatılanların net ve canlı bir resmini çıkaramaz. Dahası, yazarlar genellikle bir nesneyi, kişiyi veya olayı tanımlamak için çok fazla ayrıntı veya sıfat verir ve bu da, diğer okuyucuların resmetmesini çok daha zor hale getirir. Bir film veya video izlerken, net bir resim, görselleştirme veya temsil gösterilerek izleyicinin hikayeyi çok daha kolay anlamasını sağlar.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir