Instagram Terimleri

Instagram’da gezinirken karşınıza bilmediğiniz terimler çıkmış olabilir. Bu terimler genellikle kısaltma biçiminde yapıldığından ilk başta size anlamsız gelebilir. Gelin şimdi ne anlama geldiklerini beraber öğrenelim.

  • GT: Geri takip manasına gelir. Başka bir kullanıcının geri takip atması için bu kısaltma kullanılabilir.
  • UNF: ‘Unfollow’ kelimesinden gelir ve takipten çıkma anlamındadır. Kendi hesabınızda paylaşma biçimi genelde unf=unf gibi olabilir. Bu da takipçilerin bu hesabı takipten çıkması halinde bu hesabın da takipten çıkacağı anlamında kullanılır.
  • DM: ‘Direct message’ anlamındaki mesajlaşma sekmesidir. Instagram üzerinden mesajlaşmak için DM kullanılır. Kişi tarafından mesajlaşmak amacıyla kullanılan bu DM alanında takip edilmeyen kullanıcılar farklı bir sekmede gösterilebilir.
  • Official: Ünlü kişilerin, devlet adamlarının, oyuncu veya şarkıcı gibi sanatçıların hesaplarında official işareti görüntülenir. Bunun anlamı o hesapların resmi hesap olduğudur.
  • TBT: #tbt biçiminde kullanımı olan bu TBT kısaltması, ‘Throwback Thursday’ manasına gelir. Kişiler bu etiketi eskiden çekilmiş olan resimlerini paylaşırken kullanır.
  • TB: TBT ile aynı anlamdadır ve ‘Throwback’ kelimesinin kısaltılmış halidir.
  • SFS: Sıklıkla karşılaşılan SFS teriminin anlamı karşılıklı profil paylaşımı manasına gelir. Karşılıklı şekilde profiller paylaşılır ve bu biçimde kolaylıkla kısa bir süre içinde daha çok takipçi kazanılabilir.
  • Stalk: Özellikle de gençlerin sıklıkla kullanmış olduğu bu terim, bir çok sosyal ağ uygulaması içinde kullanılır ancak genelde Instagram ile tanınır. Birini gizli bir biçimde izlemek veya sosyal ağ hesaplarını gizli şekilde takip etmek manasına gelir. Farklı hesaplar veya gerçek olmayan hesaplar sayesinde birini takip etmek biçiminde stalk yapılır.
  • Story: Farklı sosyal ağ hesaplarından da bilineceği üzere 24 saat süreyle görüntülenebilen fotoğraf ve videolardır. Gizlenebilir ve istenildiğinde kaldırılabilir. Eğer profile sabitlenmediyse storyler profilde görüntülenmez ve paylaşıldıktan 24 saat sonra yok olur.
  • Fake Hesap: Gerçek olmayan yani sahte hesap manasına gelen fake hesaplar, farklı ve tanınmayan insanların resimleri ile veya fotoğraf eklemeden açılan hesaplardır ve genelde stalk için kullanılırlar. Bu hesaplar takipçi yükseltip farklı amaçlarla kullanmak için de açılabilir.

Sizlere en çok kullanılan kelimeleri derledik ve paylaştık. Eğer sizinde bildiğini terimler varsa bu konunun altında yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir