Güneş Enerjisiyle Çalışan Bir Yapay Göz Geliştirildi

Bilim adamları, insan gözünün yapısına benzer özelliklere sahip yapay bir göz yaratmayı başardılar. Bilgisayardaki testleri başarıyla tamamlayan robot, güneş enerjisi ile çalışacaktır.

Bilim adamları, insan gözünün yapısını taklit eden ve güneş enerjisi ile çalışan yapay bir göz geliştirdiler. Zhiyong Fan & Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapılan yeni bir çalışma, görme engelli insanlar için bir umut ışığı olabilir. Robotik bir yapıya sahip olan yapay göz, ışığa odaklanan bir lens ve gözün arkasında, ışığa duyarlı hücreler tarafından beyine gönderilen elektriksel uyarımlar üreten yarım küre şeklindeki bir retina içerir. Yapay göz, bir yetişkin gözüyle aynı boyutta ve içerisi şeffaf bir jel ile doldurulur.

Yapay retina, yoğun paketlenmiş nano tellerle dolu gözenekli alüminyum oksitten yapılmıştır. Bu teller, güneş pillerinde yaygın olarak kullanılan ışığa duyarlı perovskit adı verilen bir bileşikten yapılır. İnsan gözündeki sinir hücrelerine benzer şekilde hareket ederler ve ışıkla aktive edilerek elektrik sinyallerini iletirler. Göz alıcı bir bilgisayar programlamada özel öneme sahip E, I ve Y harflerini başarıyla tanır. Ekip, tıbbi olarak güvenli olup olmadığını görmek için cihazın bilgisayar yerine optik bir sinire bağlanabileceğini söylüyor. Takım yapay gözü optik sinire başarıyla bağlarsa, göremeyen insanların geleceğini iyileştirebilir.

Umarız bu ve benzeri çalışmalara giderek hız kazanır ve dünyada ayrımcılık kaynaklarından biri olan engellilik de ortadan kalkar.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir