Google Ads Kasıtlı Tıklamalardan Korunma Yolları

Google Ads, eski adıyla Adwords’e reklam veriyorsanız en büyük sorunlarınızdan biri sahte geçersiz tıklamalardır. Bu kötü durumdan sizi kurtarabilecek bazı öneriler sunacağız.

Öncelikle her geçersiz tıklamanın kasıtlı tıklama ile karıştırılmamasında fayda var. Ads’deki reklamlarınız kasıtlı olmayan geçersiz tıklamalar da alıyor olabilir. Fakat Google Ads bunların büyük bir çoğunluğunu otomatik olarak algılar ve bunlar için reklam vereni hiçbir şekilde ücretlendirmez.

Geçersiz Tıklama Nedir?

  • Reklamlarınızı barındıran web sitesi sahiplerinin kârlarını veya reklam maliyetlerinizi artırmayı amaçlayan manuel tıklamalar.
  • Otomatik tıklama araçları, robotlar veya diğer aldatıcı yazılımlarla yapılan tıklamalar.
  • Çift tıklama işlemindeki ikinci tıklama gibi, reklamveren için hiçbir değeri olmayan fazladan tıklamalar.

Kasıtlı Tıklama Nedir?

Bir önceki örnekte de belirtildiği üzere, reklamlarınızı sizin adınıza Google arama ağında yayınlamak için anlaştığınız reklam veren kişi yada ajans, ücretlendirmenizin komisyon usulü olduğu durumlarda, haksız kazanç elde etmek için reklamlarınızı kasıtlı olarak tıklıyor olabilir.

Ve ayrıca reklamlarınızın hedeflendiği yerlerde sizinle aynı saatlerde aynı sektör için reklam veren rakipleriniz, kendi reklamlarının görünürlüğünü artırmak için size kasıtlı reklam tıklamaları yapabilir.

Kasıtlı Tıklamalardan Nasıl Korunulur?

Google Ads sistemleri çoğunlukla bu kasıtlı yapılan tıklamaları yakalar ve sizi ücretlendirmez. Ama işin içinde insan olduğu zaman, bu denli güçlü korumaları da aşmanın bazı yöntemleri vardır.

Google aynı IP adresinden, aynı kullanıcıya ait olduğunu düşündüğü tıklamaları aynı gün içerisinde hesabınızda geçersiz tıklama olarak kaydeder ve ücretlendirmez ama farklı IP ve cihazlardan farklı günlerde gelen tıklamaların gerçek bir müşteriye yada kötü niyetli bir kişiye ait olup olmadığını anlayamaz.

Bunun için sizlere bir önerimiz var; hedef kitleler ve ters pazarlama! Google Ads’te kasıtlı tıklamalardan korunmak için harika iki özellik.

Hedef Kitle Nedir?

Google Ads’e reklam verirken kullanıcıları ilgi alanlarına veya demografik verilerine göre (yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu vb.) hedefleyebilirsiniz.

Ters pazarlama nedir?

Ads Arama Ağında, Kasıtlı Reklam Tıklamalardan Korunmak için kullanacağımız yöntem ise yeniden pazarlamanın tersine, reklamımızın gösterileceği değil gösterilmeyeceği ziyaretçileri seçme yöntemidir.

Ads görüntülü reklam ağında reklamın bir kişiye gün içerisinde gösterilme sayısını ayarlayabiliyor olsak bile bu özellik arama ağında maalesef yok. Bunu çözmek için hedef kitleler oluşturarak ters pazarlama yapabilir ve bu özelliği arama ağı reklamlarımızda kullanabiliriz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir