Autoptimize WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları

Autoptimize WordPress eklentisi, sitenizin içinde yer alan CSS ve JavaScript dosyalarınızı optimize etmek üzere kullanılmaktadır. Basit adımları uygulayarak gerçekten iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eğer cache eklentisi kullanıyorsanız ama CSS, HTML ve JavaScript sıkıştırma özelliği yoksa bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Çalışma prensibi ise diğer cache eklentilerinde olduğu gibi yeni oluşturulan dosyalar ayrı klasörler altında toplanarak cache edilen sayfalara eklenmektedir. Bu sayede daha hızlı açılan sayfalara sahip olabilirsiniz.

Autoptimize Ayarları

Genel olarak ayarları hızlı yapmanız için basit ve gelişmiş ayarlar olmak üzere iki ayrı düzenleme alanları sunulmaktadır. Web siteniz için en iyi performansı elde etmek için sağ üst köşede yer alan gelişmiş ayarların gösterimini aktif etmelisiniz.

Gelişmiş ayarlar sayesinde sitenizden en iyi performansı elde ederken, istenmeyen bozulmaları tespit ederek düzenlemeler yapabilirsiniz.

HTML Seçenekleri

HTML yorumları sitenizin kod satır sayısını artıracağını göz önüne aldığımızda bu seçeneğin pasif kalması avantajınıza olacağınızı unutmayın.

JavaScript Seçenekleri

Eğer WordPress sitenizde çok fazla özelleştirme kullanıyorsanız, bu alan içinde yapacağınız ayarları gizli sekme üstünde kesinlikle test ederek ayarlamalısınız. Çünkü her tema ve eklenti farklı JavaScript dosyalarına ihtiyaç duymaktadır.

CSS Seçenekleri

CSS ayarları kısmı JavaScript ayarları ile aynı mantığa sahip olarak çalışmaktadır. Yukarıda yaptığımız ayarlar gibi ayarları aynı mantık ile yapabilirsiniz.

CDN Seçenekleri

Bu alan içine CloudFlare harici bir içerik dağıtım hizmeti kullanıyorsanız, sitenizin CDN adresini yazmanız yeterlidir.

Benzer Yazılar

One Comment

  1. Sitemin hızını arttırmak için bu eklentiyi kurdum. Belirttiğiniz detaylar sayesinde de site hızında görünür bir hız artışı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir