Alan Adlarından Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanmanın birbirinden farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de alın adı alıp satma yöntemi ile para kazanmaktır. Alan adı olarak bilinen domain satın almak, internetten kendi adınıza açılacak site ismine sahip olmak anlamına gelmektedir. Çeşitli sektörlere ait alan adlarının satın alınıp, bu isimlerde bir internet sitesine sahip olmak isteyen müşterilere satılması şeklinde yapılmaktadır. 5-25 TL arasında satın alabileceğiniz alan isimlerini 500 TL fiyata kadar satabilme imkanı bulunmaktadır. Serbest zamanlı olarak yapabileceğiniz ve güzel paralar kazanabileceğiniz bir iş alanı olarak görülmektedir. Bir çok kişi tarafından gerçekleştirilen bu yöntem, kolay olması ve düşük maliyeti bakımından oldukça tercih edilmektedir. 

Çalışma koşulları bakımından zaman ve yer sınırlaması bulunmayan, serbest zamanlı olarak yapılabilen bu yöntem ile internetten kolayca para kazanabilirsiniz. Popüler isimlerin ve sektörlerin arasından seçilecek kaliteli alan isimleri, yüksek fiyatlardan alıcı bulabilmektedir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken önemli noktalarda bulunmaktadır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle seçilecek olan domain yani alan adlarının SEO kurallarına göre aranılan anahtar kelimeler bakımından ilk sıralarda çıkabilecek isimlerden seçilmesine dikkat edilmelidir. Böylelikle aramalarda sıralamanın başında görülebilecek isimler, müşteriler bakımından seçtiğiniz alan adının satın alınmasını da olumlu yönde etkileyecektir.

İkinci olarak ise tercih edilecek alan isminin kulağa hoş gelen ve akılda kalıcı bir olmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle seçtiğiniz isimin internet trafiği de yoğun olacaktır. Kolay ve hızlı markalaşabilecek isim ve sektörlerin tercih edilmesi de alan adınızın tercih edilebilirliğini etkileyecektir.  

Seçtiğiniz alan adını 1 yıllık bir süre için almanız önerilmektedir. Alım satım yapacağınız düşünüldüğünde, süre sıkıntısı yaşamamak için kısa süreli olarak değil 1 yıllık bir sahiplik edinmeniz gerekebilir. Burada en dikkat etmeniz gereken durum ise satın alacağınız domainlerin (com) veya (net) şeklinde olmasıdır. Ücretsiz olarak sahip olunabilen (cc) veya (tk) gibi isimlerin satılması pek mümkün olmadığından tercih edilmekten kaçınılmalıdır. 

Genellikle tek heceli ve kısa isimler daha çok alıcı bulmaktadır. Bu nedenle çok uzun ve karmaşık bir isim tercih edilmemelidir. İnternet sitesi için oluşturacağınız güzel ve anlamlı bir sözcük 3 harf bile içerse oldukça fazla alıcı bulma potansiyeline sahip olabilir. Bu nedenle iyi düşünülmüş ve değerlendirilmiş isimler kullanılması önerilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir