Affiliate Marketing Nedir?

İnternetin hayatımıza getirdiği bir çok kolaylık bulunmaktadır. Bunlardan biri de binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya ulaşabilme imkanını sunmuş olmasıdır. İnternette dolaşımın bu kadar yüksek olması internet üzerinden para kazanma yöntemlerini artık daha yaygın ve kolay hale getirmiştir. 

Temel internet bilgisi olan her bireyin kolaylıkla kurabileceği bir internet sitesi üzerinden para kazanma yöntemleri elde edilebilmektedir. Bu yöntemlerden biri  olarak karşımıza çıkan E-ticaret siteleri üzerinden satış yapmak sanal dünyadan elde edilen bir diğer gelir kapısını oluşturmaktadır. 

Bugün internette faaliyetlerini sürdüren bir çok internet sitesi, satış marjlarını arttırmak ve daha fazla gelir elde edebilmek adına çeşitli yöntemleri de kullanmaya başlamıştır. Affiliate Marketing yöntemi, satış ortaklığı ismi ile bilinen e-ticaret siteleri için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir.  

Affiliate Marketing Nasıl Uygulanır?

Bu yöntemde E-ticaret sayfasına sahip olan satıcılar, satış reklamlarını yayınlamak için bir ortak site ile iletişime geçmektedir. Satış ortaklığı yaptığınız site üzerinden yayınladığınız reklamlar ile satış yapmakta olduğunuz e-ticaret sitesine müşteri çekmek üzerine tasarlanmıştır. Burada reklam yayını parası olarak ortaklık yaptığınız diğer aracı site sahibi için bir miktar ücret ödenmesi gerekmektedir. Böylelikle düşük maliyet ile reklam yayını yapabilir ve siteniz için etkin ziyaretçi sayfası olan bir başka siteyi kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum Affiliate Marketing yapacağınız sitenin ziyaretçi trafiğinin yüksek olduğu web siteleri arasından çekilmesidir. Düşük ziyaretçi sayısına sahip sitelerin seçilmesi yaptığınız reklam maliyetinin boşa gitmesine neden olabilecektir. 

Affiliate Marketing sadece E-ticaret sayfasına sahip kullanıcılar tarafından para kazandıran bir yöntem olarak düşünülmemelidir. Eğer ziyaretçi sayısı yüksek olan bir web sitesi sahibi iseniz ürün reklam satışı yapabilecek, satış ortaklığı kurmak isteyen bir firma veya sitenin reklamını kendi kişisel sitenizde yayınlayarak para kazanabilirsiniz. 

Affiliate Marketing yönteminde kazan kazan durumu söz konusudur. Hem reklamını yayınlatmak isteyen satıcı için bir Pazar fırsatı oluşturarak ürün satışını kolaylaştırır hem de reklamı yayınlayan taraf açısından web sitesinden elde edilen farklı bir kazanç kapısı olarak değerlendirilmektedir. Her iki taraf içinde oldukça faydalı ve kullanışlı bir yöntemdir. 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.